Could Ubytování [Magorův statek z.s.]

Od 1. září 2014 je na statku otevřen pokoj pro hosty. Osoby, které mají nárok na bezplatné ubytování, jsou studenti, badatelé a umělci, kteří hledají klidné místo pro svoji práci, dále lidé z neziskových organizací . Pokoj mohou k bezplatnému pobytu využít také členové sdružení, pokud jsou členy aspoň 3 roky. Právo na využití pokoje mají také nejbližší příbuzní člena – manžel, manželka, děti, případně další osoby, za které se člen zaručí. Na statek si můžete vzít psa i jiná zvířata, pokud si je pohlídáte. Délka ubytování je od jednoho dne do dvou týdnů. Žádost o ubytování je posuzována  individuálně.

Zájemci o ubytování se mohou obracet na Františku Jirousovou. Email: frantiska.j@centrum.cz nebo telefon 776 564 185. Domluvíme se na předání klíčů.  Zájemce zaplatí zálohu 1000 Kč na účet sdružení. Ta je vrácena po ukončení ubytování a předání pokoje ve stavu, v jakém ho přejímal.

Ostatní zájemci mohou ubytování využít, pokud je volno, domluví se s Františkou na sponzorském daru spolku namísto platby. 

Pomoc s prací: Všichni, kdo budou na statku pobývat, mohou zaplatit dobrovolný příspěvek nebo pomoct s prací na statku. Konkrétně se domluvíme až podle situace.  

 

Vybavení pokoje

V pokoji jsou 3 lůžka (dvě na patrové posteli), psací stůl, kamna na uhlí, prostorná skříň, 2 menší police a široký okenní parapet, na kterém se dá vařit. Dále je zde kabel pro připojení na internet, elektrický vařič, varná konev a toustovač. Pokoj je zařízen převážně nábytkem z pozůstalosti Ivana Jirouse. V polici se nachází několik knih z Jirousova pražského bytu a postupně v ní budou shromážděny všechny jeho básnické sbírky. V pokoji budou připravena čistá prostěradla a ručníky. Vhodné je přivézt si vlastní spacák. Místnost je vždy před nastěhováním nového obyvatele uklizena. Koupelna s teplou vodou, sprchou a vytápěním pomocí roury od kamen, se nachází hned vedle. Časem přibude malá kuchyňka namísto dnešní komory. V dřevníku je uhlí a nařezané dřevo na topení. 

 

Přednost při ubytování

Pokud by se ale časem stalo, že by zájemců bylo více, než může pokoj pojmout, přednost budou mít studenti, badatelé či umělci, kteří hledají klidné místo na práci (tvůrčí práce všeho druhu, psaní diplomky, článku, knihy nebo básnické sbírky, malování a kreslení, fotografování, sochařské práce apod.). 

 

Fungování

Místo je sice uzavřené, takže člověk má pocit naprosté samoty, nicméně statek je přímo na návsi. Tím pádem lze místo považovat za bezpečné a chráněné před všemi, kdo by snad přijížděli s nekalým úmyslem. 

Samotná vesnička Prostřední Vydří, ve které se statek nachází, je zajímavá hlavně tím, že ačkoli zde není jediný obchod, hospoda či jakákoli veřejná budova, občané jsou přátelští, mladí lidé zůstávají ve vesnici a staví zde nové domy, a na návsi je možno občas pozorovat čilý ruch.
V Kostelním Vydří, vzdáleném od statku jen 2 km, se nachází karmelitánský klášter, ve stejné vesnici je také hrob Ivana Martina Jirouse. Statek je obklopen půvabnou zemědělskou krajinou Vysočiny, jeho nejbližší okolí nabízí možnost koupání, v hojné míře sbírání hub a borůvek, nebo návštěvu židovského hřbitova uprostřed lesů.
6 km od statku je město Dačice, město Slavonice je vzdáleno 17 km. Google maps

.